V uplynulých dňoch som sprevádzala predsedu strany SMER-SD Róberta Fica na jeho pracovnej ceste do Bruselu. Nebýva zvykom, aby predsedu opozičnej strany prijali v centrále EÚ na takej vysokej úrovni, čo signalizuje nielen záujem o dianie na Slovensku, ale zrejme aj určité čítanie budúceho povolebného vývoja. Delegáciu strany SMER-SD prijali najvyšší predstavitelia EÚ – predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso i líder európskych socialistov a demokratov Martin Schulz.
V rozhovoroch pochopiteľne dominovala téma súčasnej dlhovej krízy, na margo ktorej Róbert Fico tlmočil pozíciu, že Európa sa musí predovšetkým vyvarovať rozdeleniu jednotnej menovej únie na rôzne tábory a na elitné a menej elitné štáty. Ako zdôraznil, aj on rozumie hre, keď musia platiť v klube, ktorý sa nazýva eurozóna, určité pravidlá. Nie je totiž možné mať jednu menu a 17 rozdielnych hospodárskych a fiškálnych politík, s tým, že si musíme zároveň nastaviť systém sankcii za nedodržiavanie takýchto pravidiel. Strana SMER-SD súčasne deklarovala podporu európskym ľavičiarom združeným vo frakcii S&D, ktorí dlhodobo upozorňujú na potrebu zavedenia dane z finančných prevodov. Slovenská ľavica je v tomto zajedno s frakciou S&D a v niektorých veciach existuje zhoda aj s pravicovými politikmi. Zavedenie tejto dane podporuje aj konzervatívna nemecká kancelárka Angela Merkel.
Róbert Fico na bruselských stretnutiach jasne deklaroval potrebu určitej koordinácie finančných hospodárskych politík, čo je pre Slovensko podľa jeho názoru dôležité. „Zavesenie sa“ na silné štáty môže Slovensku podľa jeho názoru iba pomôcť, čo však neznamená, že Slovensko nebude mať vlastné názory a vlastné požiadavky.
Všetky opatrenia, o ktorých sa dnes hovorí, vrátane nových vnútorných pravidiel fungovania pre členské štáty eurozóny, sú vedené v duchu, aby sa podarilo zabezpečiť návrat eura do obdobia stability. Popredných predstaviteľov európskych štruktúr Róbert Fico ubezpečil, že strana SMER-SD urobí všetko pre to, aby sa podarilo zabezpečiť návrat eura do obdobia stability.
Počas krátkeho, ale o to intenzívnejšie pobytu v Bruseli som videla, že všetky inštitúcie EÚ žijú dnes ekonomickou situáciou v krajinách EÚ a opatreniami na znovunastolenie dôvery v euro, finančnú konsolidáciu, ako napr. zavedenie záväzných pravidiel pre vyrovnané rozpočty do národných legislatív. Ide najmä o čo najrýchlejšie zvládnutie súčasnej situácie prísnejšou disciplínou a silnejšou kontrolou fiškálnych politík, najmä členov eurozóny. Z dlhodobého hľadiska sa hovorí o možnosti modifikácie Lisabonskej
zmluvy tak, aby sa zaviedla skutočná stabilita do únie. V súvislosti s blížiacim sa summitom t.j. zasadnutím Rady EÚ na úrovni šéfov vlád, ale aj so súbežne prebiehajúcim zasadnutím ministrov financií v rámci ECOFIN-u bolo najdôležitejším odkazom SMER- u pre vrcholných predstaviteľov únie vyjadrenie podpory konsolidačným opatreniam a enormnému stabilizačnému úsiliu, ktoré EÚ na všetkých úrovniach prijíma.
Som presvedčená, že táto služobná cesta určite pomohla nastaviť optiku vnímania našej krajiny v očiach bruselského establišmentu. Aj takto sa totiž robí konštruktívna a invenčná opozičná politika. Pre ozdravenie aj našej ekonomiky je dôležité, aby Slovensko nebolo považované za problémovú krajinu tak, ako to bolo v posledných mesiacoch.
lado,lado a to si si nevsimol,ze na ...
Kaplan, este niekolko nakladaciek ...
...ospravedlňujem sa ti, s tou najhlbšou... ...
na zazraky neverim, ale v tom pripade ...
...ty budeš asi druhý tieňový minister... ...
Celá debata | RSS tejto debaty